Stručný průvodce jednotlivými druhy ploch

Průvodce jednotlivými plochami bytu

Potřebujete zjistit užitnou anebo podlahovou plochu? Nevíte, co jaká plocha znamená? A jaký je rozdíl mezi jednotlivými plochami? V našem novém článku naleznete stručného průvodce jednotlivými druhy ploch pro zjištění konkrétní výměry u nemovitosti.

Užitná plocha

Jak zjistit užitnou plochu? Změřte budovu uvnitř, respektive prostor uvnitř vnějších obvodových stěn. Do užitné plochy nespadají např. vnitřní stěny, sloupky, vnitřní šachty a stoupačky, případně ani výtahy či průchozí schodiště. Užitná plocha se zpravidla využívá u obytných budov či u rodinných domů. Užitná plocha tedy zahrnuje všechny rozměry vnitřních prostorů, např. obývací místnosti, ložnici, kuchyni, koupelnu a jiné.

(Zdroj: https://www.zakonyprolidi.cz/)

Podlahová plocha

Podlahová plocha je v porovnání s plochou užitnou o něco jednodušší. Podlahová plocha se vztahuje k ploše celkové podlahy, tedy ke skutečnému povrchu podlahy v daném prostoru. Do podlahové plochy se na rozdíl od plochy užitné započítávají také vnitřní stěny a konstrukce, případně také sloupy, komíny a šachty. Do podlahové plochy můžete započítat také vestavěný nábytek, který je víceméně spjatý s vaším interiérovým prostorem.

(Zdroj: https://www.zakonyprolidi.cz/)

Obytná plocha

Teď přichází menší oříšek. Obytná plocha je svým způsobem dosti specifická, nicméně není třeba sklápět hlavu, vše si v krátkosti vyjasníme. Dle zákonné vyhlášky č. 137/1997 Sb. se jedná o součet ploch všech obytných místností. Obytnou místností se rozumí zejména obývací pokoj, ložnice, jednotlivé soukromé pokoje a případně také jídelna. Za obytnou místnost je zákonem považována místnost s podlahovou plochou zpravidla větší než 8 m2. Do obytné plochy se tedy nepočítají hygienické místnosti, např. koupelna a toaleta, případně z obytné plochy vynechte také garáž, terasu či lodžie.

(Zdroj: https://www.zakonyprolidi.cz/)

Zastavěná plocha

Laicky řečeno: zastavěnou plochou se rozumí součet všech zastavěných ploch jednotlivých staveb. Její přesný a korektní výklad je vesměs složitější, stručně se ale jedná o svislé promítnutí líce obvodových stěn všech nadzemních podlaží konkrétního objektu do vodorovné plochy.

(Zdroj: https://www.zakonyprolidi.cz/)

Celková plocha

Zde je nutné pojem rozdělit do dvou rozdílných úrovní. Pokud se budeme bavit o celkové ploše bytové jednotky (respektive bytu), jedná se dle zákona 366/2013 Sb. o ekvivalent výše uvedené podlahové plochy. Tyto rozměry jsou tedy shodné.

V případě celkové plochy pozemku se jedná o celkovou plochu, která je vepsána a zapsána v katastru nemovitostí. Do celkové plochy pozemku se kromě nezastavěných ploch zahrnují též zastavěné části vašeho pozemku. Jedná se tedy o součet všech ploch objektu.

(Zdroj: https://www.zakonyprolidi.cz/)

Užitková plocha

Tady to bude nejjednodušší. Pojem užitková plocha je již zastaralý, historický pojem, který od počátku roku 2011 není v naší legislativě právně uchopený. Proto tuto plochu již nikde neberte v potaz. Jednotlivé jiné výše uvedené plochy komplexně lépe vystihují jednotlivé rozměry a parametry vaší nemovitosti.

(Zdroj: https://www.zakonyprolidi.cz/)

Potřebujete poradit s výměrou jednotlivých ploch? Mile rád vám při tvorbě vaší inzerce pomohu. Svěřte dům, byt či pozemek do našich rukou a prodejte či pronajměte svou nemovitost opravdu dobře!

Sdílet:

Máte nějaké dotazy? Potřebujete poradit s prodejem, pronájmem či nákupem nemovitosti? Neváhejte mne kdykoliv kontaktovat.

Novinky ze světa realit a aktuální nabídka nemovitostí do vašeho e-mailu.