Daň z příjmu při prodeji nemovitosti

Daň z příjmu při prodeji nemovitosti

Jaká je daň při prodeji nemovitosti? Kdy jste od daně osvobozeni? A kdy je třeba ohledně osvobození od daně informovat finanční úřad? To vše a mnohem více v našem nejnovějším článku.

Daň z příjmu a sazba daně

Je rozdíl, pokud prodáváte nemovitost jako fyzická anebo právnická osoba. Pokud prodáváte nemovitost ve svém soukromém vlastnictví, vztahuje se na vás 15% sazba daně z příjmu. Pokud prodáváte nemovitost z pozice vašeho podnikatelského subjektu, je výsledná sazba o 4procentní body vyšší, tedy 19 %. Daň se platí ze zisku, nikoliv z prodejní ceny nemovitosti. Základem daně tedy bude příjem očištěný o prokazatelné výdaje s tím spojené. Příkladem mohou být různé druhy oprav, posudky statika anebo náklady za realitní kancelář.

Osvobození od daně z příjmu

Existuje několik situací, při kterých jste od daně z příjmu osvobozeni. Nyní si jednotlivé možnosti představíme:

1) Nemovitost vlastníte nejméně 2 roky a máte v ní bydliště – pokud ve vašem bytě anebo rodinném domě máte nahlášené trvalé bydliště nejméně 2 roky před prodejem nemovitosti, jste od této daně osvobozeni.

2) Peníze z prodeje jdou na obstarání vlastní bytové potřeby – Pokud prodáte nemovitost, a finanční prostředky použijete v rámci obstarání vlastní bytové potřeby, jste od daně osvobozeni. Nejpozději však do konce zdaňovacího období, kdy jste peníze za nemovitost získali.

3) Osvobození z důvodu vlastnictví – Doba osvobození od daně z nemovitosti se v současnosti částečně liší. Pokud jste svou prodávanou nemovitost nabyli až po 1. lednu roku 2021, jste od daně z příjmu osvobozeni po 10 letech od jejího nabytí. Pokud jste však prodávanou nemovitost nabyli před 1. lednem roku 2021, vztahuje se na vás osvobození od daně z příjmu 5 let od jejího nabytí.

Informování finančního úřadu

V případě, že momentálně řešíte tuto daň, a vztahuje se na vás jedna z možností osvobození od daně z příjmu, je nutné u této skutečnosti informovat správce daně, tedy finanční úřad. Od roku je zákonem dáno, že pokud ohlášení neprovedete, není možné z vaší strany žádat o osvobození od daně.

V případě, že nevíte co dál, ozvěte se nám! V rámci našich konzultací vám rádi pomůžeme a poradíme ideální postup v řešení této věci.

Sdílet:

Máte nějaké dotazy? Potřebujete poradit s prodejem, pronájmem či nákupem nemovitosti? Neváhejte mne kdykoliv kontaktovat.

Novinky ze světa realit a aktuální nabídka nemovitostí do vašeho e-mailu.