Co je to zákaz zcizení a zatížení nemovité věci?

Tužka a právní dokumenty k nemovitosti

Pokud jste se při žádosti o hypotéku rozhodli využít zástavu nemovitosti, určitě jste se s těmito pojmy setkali. Co to je zákaz zcizení a zatížení nemovitosti? V našem novém článku vám oba termíny blíže představíme.

Zákaz zcizení nemovité věci

Zákon č. 89/2012 občanského zákoníku rozumí pojmem zákaz zcizení nemovitosti určitý druh omezení, který je spojen s jakoukoliv formou převodu nemovitosti na jinou osobu. Převodem nemovitosti je myšlen např. prodej či darování nemovité věci. Skrze tento zákaz se banka chrání před vaší možnou budoucí nesolventností hypotečního úvěru.

Pokud zastavenou nemovitost přeci jen potřebujete převést na někoho jiného, např. při prodeji nemovitosti zatíženou hypotékou, je nutné mít v rámci takového procesu souhlas ze strany banky, u které máte hypotéku sjednanou.

Zákaz zatížení nemovité věci

Zákazem zatížení je v rámci realitního práva myšleno omezení budoucího užití nemovité věci. Tím vůbec nejznámějším omezením je zákaz zřízení věcného břemene k nemovitosti. Banky téměř vždy vyžadují zřízení této formy zákazu.

Velmi rozporuplným tématem je další z možných zákazů zatížení nemovitosti, tedy zřízení zákazu pronájmu. Pronájem zakázat ale nejde! Pro vaší větší právní jistotu doporučujeme do smlouvy sepsat, na co přesně se jednotlivé zákazy vztahují.

Máte problém? Oslovte odborníka v oboru!

Řešíte jakýkoliv problém ve věci zákazu zcizení a zatížení nemovité věci? Potřebujete poradit v jakékoliv náležitosti ohledně realitního práva?

Obraťte se na Dobrou realitku. Kontaktujte nás a my se vašemu problému začneme usilovně věnovat.

Sdílet:

Máte nějaké dotazy? Potřebujete poradit s prodejem, pronájmem či nákupem nemovitosti? Neváhejte mne kdykoliv kontaktovat.

Novinky ze světa realit a aktuální nabídka nemovitostí do vašeho e-mailu.